ترجمه کتاب پرورش اردک اهلی توسط عضو هیات علمی دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان

22 10 2016
کد خبر : 4066328
تعداد بازدید : 10

کتاب پرورش اردک اهلی توسط دکتر مازیار محیطی اصلی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه گیلان و دکتر محمد عباس نیا دستیار تخصصی بهداشت و بیماریهای طیور دانشگاه شیراز ترجمه و توسط انتشارات تحقیقات آموزش کشاورزی در 310 صفحه منتشر شد.

این کتاب شامل 9 فصل می باشد که به موضوعات تاریخچه و زیست شناسی اردک اهلی، سیستم­های پرورش، جایگاه بسته و محیط، پرورش جوجه اردک، تغذیه و عوامل مؤثر بر ترکیب بدن، پرورش گله­ های مادر، مدیریت اردک­های مادر، باروری و جوجه­ درآوری و پیشرفت ژنتیکی پرداخته است.

علی­رغم اینکه اردک به وفور در شالیزارهای استان­های شمالی ایران توسط روستائیان نگهداری می­ شود، به پتانسیل پرورش اقتصادی آن در مقیاس تجاری توجهی نشده است. هر چند در کتاب­ های پرورش طیور، چند صفحه­ ای درباره پرورش اردک یا غاز گنجانده شده است اما تا جایی که مترجمین اطلاع دارند هیچ مرجع مکتوب علمی مستقل و جدیدی در خصوص پرورش اردک منتشر نشده است. این مسأله ضرورت فراهم نمودن راهنمایی جامع برای پرورش اردک را آشکار می­ نمود. کتاب پرورش اردک اهلی، راهنما و مرجعی علمی و در عین حال کاربردی برای متخصصین، مشاورین، محققان و دانشجویانی است که در زمینه پرورش اردک فعال هستند. این کتاب تحقیقات منتشر شده در فاصله سالهای 1975 تا 2005 را مورد بحث و بررسی قرار داده است و همچنین بسیاری از مطالعات میدانی منتشر نشده مؤلفین در مزارع پرورش اردک ایالات متحده، اروپا و جنوب شرقی آسیا را شامل می­شود. در 30 سال اخیر به گزینه ژنتیکی اردک­ها و مطالعات انجام شده سبب بهبود قابل توجه عملکرد شده است اما تا کنون این پیشرفت­ها در قالب کتاب یا اثر مکتوب دیگری منتشر نشده است. بنابراین هدف این کتاب پرداختن به جنبه­ های مختلف پرورش و نگهداری گله­ های مادر و گوشتی از دیدگاه علمی است.

دسته بندی :
خبرها

خبر های مهم

Asset Publisher

17 09 2023

ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجوی بورسیه صنعتی مهندسی علوم دامی

ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجوی بورسیه صنعتی «شرکت نوید مرغ گیلان» در رشته مهندسی علوم دامی 1. تعداد 8 دانشجوی مرد و 2 دانشجوی زن از داوطلبان سال 1402 آزمون سراسری کشور، در رشته مهندسی علوم دامی برای اشتغال به کار در شرکت نوید مرغ گیلان بورسیه تحصیلی دریافت خواهند کرد.  2- پذیرفته شدگان هشت نیمسال تحصیلی از بورسیه تحصیلی (حمایت های مالی) «شرکت نوید مرغ گیلان»  برابر با نصف حداقل حقوق پایه مصوب وزارت کار،  رفاه اجتماعی بعلاوه بیمه که در سال جاری معادل 3 میلیون تومان خواهد بود برخوردار خواهند شد. 3- در ایام تحصیل زمانبندی مراجعه دانشجو به شرکت جهت کارورزی و دوره های مهارت آموزی در شروع هر سال تحصیلی اطلاع رسانی خواهد شد و دانشجوی بورسیه ملزم به حضور در ایام هفته و تابستان می باشد. مهارت آموزی و فعالیت دانشجو سالانه توسط شرکت ارزیابی و به اطلاع دانشگاه خواهد رسید. تداوم پرداخت بورسیه تحصیلی مشروط به رضایت شرکت از عملکرد دانشجو خواهد بود. 4. پذیرفته شدگان متعهد می شوند به میزان دو برابر زمان بهره مندی از حمایت های مالی (بورس)، بسته به نیاز شرکت و در محل های اعلامی توسط شرکت، مشغول به خدمت شوند. 5. پذیرفته شدگان چنانچه در طی دوران تحصیل یا قبل از پایان تعهد، به هر دلیل از ادامه همکاری با شرکت خودداری نمایند، موظف به پرداخت هزینه ای معادل هزینه های دریافتی خواهند بود. 6. حداقل معدل دانشجودر دوران تحصیل در دانشگاه 15 می باشد و در صورتیکه دو نیمسال متوالی یا سه نیمسال متناوب به صورت غیرموجه (به تشخیص دانشگاه) معدل دانشجو از عدد فوق کمتر شد شرایط بورسیه ملغی شده و ملزم به شرایط بند 5 خواهد بود. 7. پذیرفته شدگان ملزم به ثبت تعهد نامه مشخص مورد تأیید شرکت در دفترخانه خواهند بود.   8. دانشجویان بورسیه پس از فراغت از تحصیل و رعایت ضوابط اعلام شده از سوی شرکت، مطابق آئین نامه استخدامی، به استخدام «شرکت نوید مرغ گیلان» درخواهند آمد. 9. محل استخدام فارغ التحصیلان در استان گیلان خواهد بود. 10. دوران تحصیل جزو سنوات بیمه ای پذیرفته شدگان محسوب می شود. 11. دانشجویان بورسیه از نظر خوابگاه و سایر مقررات آموزشی تابع ضوابط و مقررات دانشگاه محل تحصیل خواهند بود. 12. دانش آموختگان موظف به طی دوران سربازی مطابق ضوابط نظام وظیفه خواهند بود. بدیهی است در طی دوران خدمت سربازی شرکت هیچگونه تعهدی درخصوص حمایت مالی فوق الذکر نخواهد داشت. گذراندن خدمت نظام وظیفه پس از فارغ التحصیلی، تأثیری در عدم استخدام فارغ التحصیلان نخواهد داشت و در صورت رعایت سایر ضوابط، اینگونه فارغ التحصیلان پس از گذراندن خدمت سربازی فرآیند استخدام را انجام داده و به استخدام «شرکت نوید مرغ گیلان» درخواهند آمد. 13. ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در مقاطع بالاتر صرفاً با تأیید «شرکت نوید مرغ گیلان» می باشد.    ​​​​​​​ ​​​​​​​