تقدیر از پدید آورندگان دو رقم مشهور برنج در ایران

05 12 2015
کد خبر : 4066584
تعداد بازدید : 10
طی مراسمی در دانشکده علوم کشاورزی در هفته پژوهش از دو نفر از پدید آورندگان دو رقم پر مصرف برنج در کشور تقدیر و تشکر به عمل آمد. در این مراسم که جمعی از اساتید و دانشجویان حضور داشتند از آقایان  یوسف هاشمی زاده  و علی کاظمی که برای اولین بار رقم های مشهور هاشمی و  علی کاظمی را تولید کردند،  تجلیل شد. همچنین در این مراسم از آقای  یدا.. رشیدی کشاورز ارگانیک کار برنج  نیز تقدیر شد. بیوگرافی آقای یوسف هاشمی‌زاده معرفی کننده برنج هاشمی به جامعه کشاورزی کشور

آقای یوسف هاشمی‌زاده از کشاورزان استان گیلان متولد سال 1327 در شهرستان رشت بخش خمام روستای چاپارخانه است. نامبرده 9/2 هکتار شالیزار دارد و به غیر از فعالیت در تولید برنج شغل و فعالیت دیگری ندارد.

وی در سال 1364 در ضمن سرکشی به شالیکاری خود متوجه وجود خوشه‌هایی با ظاهر متفاوت نسبت به دیگرخوشه‌ها که از رقم بینام بودند، شد و آن‌ها را علامت‌گذاری نموده و جداگانه برداشت و نگه‌داری کرد در سال بعد این دانه‌ها را کاشت و در طی چند سال‌ انتخاب به روش یاد شده به بذر جدیدی دست یافت به دلیل کیفیت بالای برنج،بذر انتخابی وی به سرعت در منطقه، شهرستان، استان و هم‌اکنون کل مناطق برنج‌کاری کشور توسعه پیداکرده و نام هاشمی بر آن نهاده شده است.

آقای یوسف هاشمی‌زاده 9 فرزند (سه پسر و شش دختر) دارند که فرزندان ایشان به کار کشاورزی مشغول هستند. خود وی فقط در اراضی شالیزاری از برنج هاشمی کشتمی‌کند و تولیدات حاصل از دسترنج خود را در منطقه عرضه می‌نماید. هم‌اکنون در استان گیلان برنج هاشمی در سطحی حدود 180 هزار هکتار کشت می‌شود.

بیوگرافی آقای علی کاظمی معرفی کننده برنج رقم علی‌کاظمی به جامعه کشاورزی کشور

آقای علی کاظمی از کشاورزان استان گیلان و متولد 1324 در شهرستان فومن، روستای شکال گوراب بالا است.

نامبرده یک هکتار زمین شالیزاری داشت که بعدها به دلیل نیاز،زمین زراعی خود را فروخته و هم‌اکنون هر ساله یک هکتار زمین شالیزاری سایرین را اجاره و کشت و کار می‌کند.

وی در سال 1367 هنگام سرکشی و بازدید از مزرعه برنجکاری خود به خوشه‌های متفاوت برخورد کرد و آن‌ها را علامت‌گذاری و در زمان برداشت آن‌ها را جداگانه برداشت نموده و این بذر در طی مدت 7 سال انتخاب پیاپی توانست بذری نو بدست بیاورد.به دلیل عطر و کیفیت پخت بالا مورد استقبال سایر کشاورزیان واقع شد و به سرعت در سطح شهرستان و استان گسترش پیدا کرد.

نامبرده به غیر از فعالیت در کشت برنج، یک هکتار باغ سبزیکاری نیز دارد که در آن همه ساله انواع محصولات سبزی و غده‌ای کشت کرده و فعالیت اندکی نیز در دامداری سنتی دارد.

آقای علی کاظمی چهار فرزند (دو پسر و دو دختر) دارد. هم‌اکنون در استان گیلان رقم انتخابی ایشان (برنج علی‌کاظمی) در سطحی حدود 29 هزار هکتار کشت می‌شود.

بیوگرافی آقای یدالله رشیدی

اولین تولید کننده برنج ارگانیک و فرآورده‌های جانبی در استان گیلان

آقای یدالله رشیدی متولد 1358 بخش مرکزی شهرستان رشت، دهستان لاکان روستای فلکده، در سال 1389 برای نخستین بار اقدام به کشت و تولید برنج ارگانیک ارقام محلی هاشمی و فراورده‌های جانبی کرد.

وی در سال زراعی 1390 موفق به دریافت گواهی ارگانیک به سطح زیر کشت 5/1 هکتار از شالیزارهای شخصی خودش شد. در سال 1391 سطح زیر کشت محصول ارگانیک را به 2 هکتار و در سال 1392 به قطعه 5/5 هکتاری افزایش داد.

در شهریور 1392 محصولات تولید شده آقای رشیدی با نام مزرعه ارگانیک گیلان زمین در ششمین جشنواره عرضه محصولات ارگانیک در بوستان گفتگو تهران عرضه شد.

در سال زراعی 1393 به اخذ مجوز استفاده از نشان انجمن ارگانیک ایران و برچسب‌گذاری روی بسته‌بندی محصولات تولیدی خود به عنوان محصولات ارگانیک نایل آمد.

در بهمن ماه 1393 به هفتمین نمایشگاه عرضه محصولات کشاورزی و غذایی در هفته ارگانیک تهران دعوت شد.

در خرداد ماه 1394 در نمایشگاه خانواده سبز واقع در شرکت ساپکو تهران حاضرشد و در آذر 1394 به هشتمین نمایشگاه عرضهمحصولات کشاورزی و غذایی هفته ارگانیک تهران در بوستان گفتگو تهران دعوت شد.

نامبرده در سمینارهای تخصصی در سراسر کشور و حتی خارج از کشور دعوت شده و مورد تقدیر قرار گرفت و به کسب عنوان کشاورز پیشرو در زمینه تولید محصولات کشاورزی ارگانیک در استان گیلان نایل شد.همچنین در دو دوره به عنوان کشاورز نمونه استانی و یک دوره به عنوان کشاورز نمونه کشوری معرفی شده و موفق به دریافت لوح تقدیر از طرف معاون محترم وزیر وقت در بخش تولیدات گیاهی و وزیر محترم جهاد کشاورزی شد.

دسته بندی :
خبرها

خبر های مهم

Asset Publisher

17 09 2023

ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجوی بورسیه صنعتی مهندسی علوم دامی

ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجوی بورسیه صنعتی «شرکت نوید مرغ گیلان» در رشته مهندسی علوم دامی 1. تعداد 8 دانشجوی مرد و 2 دانشجوی زن از داوطلبان سال 1402 آزمون سراسری کشور، در رشته مهندسی علوم دامی برای اشتغال به کار در شرکت نوید مرغ گیلان بورسیه تحصیلی دریافت خواهند کرد.  2- پذیرفته شدگان هشت نیمسال تحصیلی از بورسیه تحصیلی (حمایت های مالی) «شرکت نوید مرغ گیلان»  برابر با نصف حداقل حقوق پایه مصوب وزارت کار،  رفاه اجتماعی بعلاوه بیمه که در سال جاری معادل 3 میلیون تومان خواهد بود برخوردار خواهند شد. 3- در ایام تحصیل زمانبندی مراجعه دانشجو به شرکت جهت کارورزی و دوره های مهارت آموزی در شروع هر سال تحصیلی اطلاع رسانی خواهد شد و دانشجوی بورسیه ملزم به حضور در ایام هفته و تابستان می باشد. مهارت آموزی و فعالیت دانشجو سالانه توسط شرکت ارزیابی و به اطلاع دانشگاه خواهد رسید. تداوم پرداخت بورسیه تحصیلی مشروط به رضایت شرکت از عملکرد دانشجو خواهد بود. 4. پذیرفته شدگان متعهد می شوند به میزان دو برابر زمان بهره مندی از حمایت های مالی (بورس)، بسته به نیاز شرکت و در محل های اعلامی توسط شرکت، مشغول به خدمت شوند. 5. پذیرفته شدگان چنانچه در طی دوران تحصیل یا قبل از پایان تعهد، به هر دلیل از ادامه همکاری با شرکت خودداری نمایند، موظف به پرداخت هزینه ای معادل هزینه های دریافتی خواهند بود. 6. حداقل معدل دانشجودر دوران تحصیل در دانشگاه 15 می باشد و در صورتیکه دو نیمسال متوالی یا سه نیمسال متناوب به صورت غیرموجه (به تشخیص دانشگاه) معدل دانشجو از عدد فوق کمتر شد شرایط بورسیه ملغی شده و ملزم به شرایط بند 5 خواهد بود. 7. پذیرفته شدگان ملزم به ثبت تعهد نامه مشخص مورد تأیید شرکت در دفترخانه خواهند بود.   8. دانشجویان بورسیه پس از فراغت از تحصیل و رعایت ضوابط اعلام شده از سوی شرکت، مطابق آئین نامه استخدامی، به استخدام «شرکت نوید مرغ گیلان» درخواهند آمد. 9. محل استخدام فارغ التحصیلان در استان گیلان خواهد بود. 10. دوران تحصیل جزو سنوات بیمه ای پذیرفته شدگان محسوب می شود. 11. دانشجویان بورسیه از نظر خوابگاه و سایر مقررات آموزشی تابع ضوابط و مقررات دانشگاه محل تحصیل خواهند بود. 12. دانش آموختگان موظف به طی دوران سربازی مطابق ضوابط نظام وظیفه خواهند بود. بدیهی است در طی دوران خدمت سربازی شرکت هیچگونه تعهدی درخصوص حمایت مالی فوق الذکر نخواهد داشت. گذراندن خدمت نظام وظیفه پس از فارغ التحصیلی، تأثیری در عدم استخدام فارغ التحصیلان نخواهد داشت و در صورت رعایت سایر ضوابط، اینگونه فارغ التحصیلان پس از گذراندن خدمت سربازی فرآیند استخدام را انجام داده و به استخدام «شرکت نوید مرغ گیلان» درخواهند آمد. 13. ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در مقاطع بالاتر صرفاً با تأیید «شرکت نوید مرغ گیلان» می باشد.    ​​​​​​​ ​​​​​​​