معرفی گروه: با توجه به نقش برجسته محصولات باغی در اقتصاد کشور به خصوص در بخش صادرات غیر نفتی و به منظور آموزش و تعلیم افراد خبره در زمینه­های مختلف تولید و اصلاح گیاهان باغی منجمله سبزیکاری، گلکاری، میوه کاری، گیاهان دارویی و دیگر زمینه­های مرتبط این گرایش در دانشکده علوم کشاورزی بنا نهاده شد که هم اکنون به صورت یک گروه آموزشی به تربیت نیروی متخصص مورد نیاز کشور در کلیه سطوح آموزش عالی مشغول است. گروه علوم باغبانی دانشگاه گیلان در سال 1366 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1377 دوره کارشناسی ارشد و سال 1384 دوره دکتری علوم باغبانی راه اندازی شد. در حال حاضر سالانه 25 نفر دانشجوی کارشناسی، 20 دانشجوی کارشناسی ارشد در چهار گرایش میوه کاری، گیاهان زینتی، سبزی­ها و گیاهان داروئی می­پذیرد. در ضمن هر سال بین4-2 دانشجوی دکتری در گرایش­های فیزیولوژی و اصلاح می­پذیرد.  از اهداف اصلی این گروه تامین نیروی ماهر در زمینه های تولید و اصلاح محصولات باغی، تامین نیروی ماهر در زمینه آموزش مهارت های باغی، تامین نیروی لازم در بخش پژوهشی کشور در زمینه محصولات باغی، انجام تحقیقات راهبردی و برنامه­ریزی برای تولید محصولات باغی استان و کشور را می­توان نام برد.

اعضای هیات علمی:

نام

نام خانوادگی

مرتبه علمی

تخصص

پست الکترونیکی

عبداله

حاتم زاده

استاد

بیوشیمی آلکالوئیدها

hatamzadeh@guilan.ac.ir

معظم

حسن پور اصیل

استاد

فیزیولوژی پس از برداشت

hassanpour1@gmail.com

یوسف

حمیداوغلی

دانشیار

بیولوژی سبزیها

hamidoghli@gmail.com

داود

بخشی

دانشیار

میوه کاری

bakhshi-d@guilan.ac.ir

محمود

قاسم نژاد

استاد

فیزیولوژی پس از برداشت

sana1385@yahoo.com

هدایت

زکی زاده

استادیار

گیاهان زینتی

zakizadeh@guilan.ac.ir

جمالعلی

الفتی چیرانی

دانشیار

فیزیولوژی و اصلاح سبزیها

jamalaliolfati@gmail.com

امیر

صحرارو

استادیار

گیاهان دارویی

asahraroo@gmail.com

 

امکانات و تجهیزات:

علاوه  بر ارائه دروس کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در  گروه علوم باغبانی، آزمایشگاه های گروه دارای تجهیزات پیشرفته و نیروی انسانی ماهر می باشد. این  آزمایشگاه ها عبارتند از:

  • آزمایشگاه باغبانی
  • آزمایشگاه کشت بافت و سلول گیاهی
  • آزمایشگاه کروماتوگرافی

مقاطع تحصیلی:

مقطع کارشناسی:

رشته علوم و مهندسی باغبانی (دانشکده علوم کشاورزی)

طول دوره کارشناسی 4 سال بوده و حداکثر طول دوره 6 سال است. دوره کارشناسی ارشد 2 سال بوده و در مواردی تا 3 سال می­باشد که یک سال آن آموزشی و بقیه پژوهشی می­باشد. دوره دکتری تخصصی 4 سال است که در مواردی تا 6 سال می­باشد. دو ترم از این دوره آموزشی است و دانشجو در صورت موفقیت در این دوره پس از کسب حد نصاب نمره زبان و گذراندن امتحان جامع و دفاع از پروپوزال پیشنهادی وارد مرحله پژوهشی می­شود. دروس دوره کارشناسی علوم باغبانی 141 واحد است که در طی 4 سال و حداکثر تا 6 سال ارائه می گردد (حداقل این دوره سه و نیم سال و حداکثر شش سال است) که دانشجو بر اساس توانایی ها و محدودیت ها می گذراند. تعدادی از دروس این دوره شامل دروس عمومی (معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، تنظیم خانواده و....)، دروس پایه (شیمی، فیزیک، ریاضی، گیاهشناسی) و برخی دروس اصلی (آمار و احتمالات، ماشینهای کشاورزی) توسط اساتید گروه علوم باغبانی ارائه نمی­شود.  دوره کارشناسی ارشد علوم باغبانی، این دوره شامل 32 واحد درسی است که 26 واحد آن درس های تخصصی  و 6 واحد پایان نامه است. دانشجویان حداقل در 2 سال و حداکثر در 3 سال این دوره را می­گذرانند و در یکی از گرایشهای میوه کاری، گیاهان زینتی، سبزیکاری و گیاهان داروئی فارغ التحصیل می­شوند.  دوره دکتری Ph.D  گروه علوم باغبانی، در گرایش­های فیزیولوژی و اصلاح است. گروه برای بالا بردن کیفیت این دوره، روابط علمی خود را با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی داخل و خارج توسعه داده است. به همین منظور از انجام پروژه­های مشترک پژوهشی و مطالعاتی و تبادل استاد و دانشجو استقبال می کند. فارغ التحصیلان مقاطع مختلف بنا بر توانایی های خود در زمینه­های تولیدی و پژوهشی و آموزشی مشغول به کار خواهند شد. مدیریت باغ و مزرعه، مدیریت گلخانه، مدرس، کارشناس آموزشی و کارشناس پژوهشی از جمله توانائی های فارغ التحصیلان این رشته است.

مقطع کارشناسی ارشد:

رشته علوم و مهندسی باغبانی در این مقطع در پنج گرایش زیر در دانشکده علوم کشاورزی دانشجو می­پذیرد:

  • درختان میوه
  • گیاهان دارویی
  • گیاهان زینتی
  • سبزی ها
  • کشتهای گلخانه ای

مقطع دکتری:

رشته علوم و مهندسی باغبانی در این مقطع در دو گرایش زیر (از مهرماه 1396) در دانشکده علوم کشاورزی و پردیس دانشگاهی دانشجو می­پذیرد:

  • فیزیولوژی و فیزیولوژی پس از برداشت محصولات باغبانی
  • اصلاح و بیوتکنولوژی گیاهان باغبانی

پتانسیل های علمی گروه برای اجرای پروژه های پژوهشی و مطالعاتی

اصلاح محصولات باغی، مدیریت تولید و تغذیه درختان میوه، مدیریت تولید سبزی در فضای آزاد و گلخانه، راه اندازی کشت های بدون خاک، مدیریت تولید گیاهان زینتی، پرورش قارچهای خوراکی و داروئی، تولید گیاهان داروئی، و ریزازدیادی انواع گیاهان، کیفیت سنجی انواع تولیدات باغی.