درباره دانشکده

دانشکده علوم کشاورزی
در کیلومتر ۵ جاده رشت – تهران و در مجتمع آموزشی دانشگاه گیلان قرار دارد . این دانشکده در ابتدا به عنوان مرکز پژوهشی نباتات نیمه گرمسیری وابسته به دانشگاه تهران در یک ساختمان اداری با امکانات محدود شروع به کار نمود و در سال ۱۳۵۵ با نام دانشکده کشاورزی به دانشگاه گیلان ملحق گردید .

این دانشکده از سال ۱۳۵۶ فعالیت آموزشی خود را در ۴ رشته دامپروری ، ماهی شناسی ، اقتصاد کشاورزی و زراعت آغاز کرد .

دانشکده کشاورزی در حال حاضر دارای تعداد ۸۱ عضو هیات علمی است که ۱۰ نفر دارای مرتبه استادی، ۱۵ نفر دارای مرتبه دانشیاری، ۵۱  نفر دارای مرتبه استادیاری و ۵ نفر دارای مرتبه مربی می باشند که خدمات علمی را با تدریس و پژوهش ارایه می دهند. این دانشکده در نیمسال اول سال ۹۴-۹۳ دارای ۱۵۶۹ نفردانشجو بوده است که شامل ۱۵۲ نفر دانشجو در مقطع دکتری، ۴۰۱ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۰۱۶ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی می باشد. .نسبت دانشجو به استاد در این دانشکده در سال تحصیلی ۹۴ – ۹۵ تقریبا ۱۹ به ۱ می باشد.

این دانشکده در حال حاضر دارای ۱۰ رشته کارشناسی (علوم و مهندسی خاک، گیاه پزشکی، اقتصاد کشاورزی، علوم باغبانی، زراعت، اصلاح نباتات، علوم و مهندسی صنایع غذایی، علوم دامی، مکانیزاسیون کشاورزی و علوم و مهندسی آب)، ۸ رشته کارشناسی ارشد (علوم دامی در ۳ گرایش، مهندسی آب در ۲ گرایش، بیوتکنولوژی کشاورزی، زراعت و اصلاح نباتات در ۴ گرایش، علوم خاک در ۴ گرایش، گیاه پزشکی در ۲ گرایش، اقتصاد کشاورزی و علوم باغبانی در ۳ گرایش) و ۸ رشته دکتری (بیوتکنولوژی، زراعت، اصلاح نباتات، بیماری شناسی گیاهی، حشره شناسی، باغبانی در ۳ گرایش ، خاک شناسی و علوم دامی در ۲ گرایش) می باشد.

آزمایشگاههای این دانشکده در ساختمانی مستقل قرار دارند و شامل آزمایشگاههای خاکشناسی، میکروبیولوژی، تشریح و فیزیولوژی دام، حشره شناسی، آبیاری، باغبانی، زراعت و بیوتکنولوژی می باشد. همچنین دانشکده دارای اراضی کشاورزی نظیر شالیزار، باغ میوه ، گلخانه های شیشه ای و پلاستیکی و موزه تاریخ طبیعی است.

 

نقشه دانشکده