بستن
FA EN

بازگشت به صفحه کامل

ترجمه کتاب پرورش اردک اهلی توسط عضو هیات علمی دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان

ترجمه کتاب پرورش اردک اهلی توسط عضو هیات علمی دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان


ترجمه کتاب پرورش اردک اهلی توسط عضو هیات علمی دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان

کتاب پرورش اردک اهلی توسط دکتر مازیار محیطی اصلی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه گیلان و دکتر محمد عباس نیا دستیار تخصصی بهداشت و بیماریهای طیور دانشگاه شیراز ترجمه و توسط انتشارات تحقیقات آموزش کشاورزی در 310 صفحه منتشر شد.

این کتاب شامل 9 فصل می باشد که به موضوعات تاریخچه و زیست شناسی اردک اهلی، سیستم­های پرورش، جایگاه بسته و محیط، پرورش جوجه اردک، تغذیه و عوامل مؤثر بر ترکیب بدن، پرورش گله­ های مادر، مدیریت اردک­های مادر، باروری و جوجه­ درآوری و پیشرفت ژنتیکی پرداخته است.

علی­رغم اینکه اردک به وفور در شالیزارهای استان­های شمالی ایران توسط روستائیان نگهداری می­ شود، به پتانسیل پرورش اقتصادی آن در مقیاس تجاری توجهی نشده است. هر چند در کتاب­ های پرورش طیور، چند صفحه­ ای درباره پرورش اردک یا غاز گنجانده شده است اما تا جایی که مترجمین اطلاع دارند هیچ مرجع مکتوب علمی مستقل و جدیدی در خصوص پرورش اردک منتشر نشده است. این مسأله ضرورت فراهم نمودن راهنمایی جامع برای پرورش اردک را آشکار می­ نمود. کتاب پرورش اردک اهلی، راهنما و مرجعی علمی و در عین حال کاربردی برای متخصصین، مشاورین، محققان و دانشجویانی است که در زمینه پرورش اردک فعال هستند. این کتاب تحقیقات منتشر شده در فاصله سالهای 1975 تا 2005 را مورد بحث و بررسی قرار داده است و همچنین بسیاری از مطالعات میدانی منتشر نشده مؤلفین در مزارع پرورش اردک ایالات متحده، اروپا و جنوب شرقی آسیا را شامل می­شود. در 30 سال اخیر به گزینه ژنتیکی اردک­ها و مطالعات انجام شده سبب بهبود قابل توجه عملکرد شده است اما تا کنون این پیشرفت­ها در قالب کتاب یا اثر مکتوب دیگری منتشر نشده است. بنابراین هدف این کتاب پرداختن به جنبه­ های مختلف پرورش و نگهداری گله­ های مادر و گوشتی از دیدگاه علمی است.